Kas ir pansionāts un kāpēc to izvēlēties?

Pansionāts, jeb pansija ir iestāde, kurā gados vecāki cilvēki vai arī cilvēki ar īpašām vajadzībām var iegūt 24 stundu diennaktī apkalpošanu un pamatā ir kaut kas līdzīgs slimnīcai, kas ir savienota ar atpūtas kompleksu. Šādās iestādēs parasti ievieto cilvēkus, kas ir pārāk veci vai slimi, lai varētu parūpēties par sevi un kuriem ir vajadzīgi dažādi palīglīdzekli gan lai nomazgātos gan lai paēstu vai pieceltos. Parasti šādās pansijās tiek ievietoti cilvēki, kuru ģimenes vairs nav spējīgas viņus apkalpot un visa cilvēka pensija tiek novirzīta šīs iestādes uzturēšanā, kas būtībā tiek savākta no visiem iestādes iemītniekiem un tādā veidā šiem pansionātiem pietiek līdzekļu, lai algotu medmāsas, palīgus un dažādus citus cilvēkus, kas tad arī ir nepieciešami šādā iestādē. Bieži vien pansionātos tiek ievietoti arī cilvēki ar mentālām vai fiziskām atpalicības pazīmēm un arī slimi cilvēki, bet parasti katrai cilvēku grupai tiek veidots savs pansionāts, jeb pansija un nav tā, ka slimie cilvēki tiek likti kopā ar vecajiem cilvēkiem.

Pansionātā katram tās iemītniekam ir sava privātā istaba, kur tad arī ir viņa gulta, galds un visas personīgās mantas sākot no drēbēm un beidzot ar kosmētiku un grāmatām. Protams, šīs istabas nav pārāk lielas un parasti ir neliela izmēra, lai šādā pansionātā varētu ievietot pēc iespējas vairāk rezidentu. Pansionātā parasti tiek piedāvātas dažādas ēdienreizes, kurās pansionāta iemītnieki vai nu var izvēlēties starp dažādiem jau pagatavotiem ēdieniem vai arī paši sakombinēt to, ko viņi vēlas gluži, kā pie zviedru galda. Tad pansionātiem parasti ir arī dažādu aktivitāšu telpas, gan fiziskajām aktivitātēm gan vienkārši izklaidēm, kā kinozāle un burbuļvanna vai par sauna. Šādās iestādēs parasti iemītniekiem ir noteikts laiks, kurā viņi var doties ārpusē un ir noteikts laiks, kurā ir jāierodas atpakaļ, jo pēc šī laika parasti visas durvis tiek aizslēgtas gan drošības nolūkos, gan arī lai iemītnieki ievēro disciplīnu.
Pirmie pansionāti pasaulē radās neilgi pirms industriālās revolūcijas, kad aizvien vairāk un vairāk cilvēki sāka palikt bez darba un nesen ieviestās pensijas tik un tā neļāva pilnībā atļauties šiem cilvēkiem dzīvot vienatnē, it sevišķi tad, ja viņiem ir vajadzīga vēl papildus palīdzība. Tad pamazām no valdības un valstu puses tika virzīti dažādi likumi un iniciatīvas, kurās šādi cilvēki tika izmitināti vienotā pansijā un tajā tiem bija jādara dažādi darbiņi, tāpēc šīs vietas tika sauktas par darba mājām, un sākotnēji tajās bija ne tikai vecie cilvēki bet arī tie, kuri ir palikuši bez darba. Bet ar laiku kad aizvien izteiktāka palika šī nepieciešamība pēc šādām pansijām, tad arī valdība noteica to, ka ir jāveido privātās institūcijas, kurās tad arī tiktu izmitināti šādi iedzīvotāji, kas paši par sevi nevar parūpēties un tad viņu pensijas tiktu savāktas no cilvēkiem un par šo naudu tad būtu iespējams viņus aprūpēt. Bet tā, kā ar šo naudu nepietika, tad valdībai arī vēl bija jāsniedz papildus līdzekļi šīm pansijām, lai tad viņas varētu uzturēt visus savus iemītniekus. Sākotnēji pirmās pansijas un pansionāti parādījās tieši Anglijā, bet vēlāk tās izplatījās arī ASV un arī pa visu Eiropu, un mūsdienās katrā valstī ir sava veida pansijas un tas ietver arī Latviju.
Parasti pansija tiek uzskatīta par kaut ko ļoti sliktu jo tajā cilvēkiem tiek atņemta brīvība un visa nauda, bet patiesībā šīs iestādes parasti ir bezpeļņas uzņēmumi, kuri visu savu ieguldītu naudu un laiku sniedz šiem iemītniekiem un arī visa kopēji savāktā nauda tiek likta atpakaļ maksājot personālam algas, atjaunojot dažādas ēkas daļas un veidojot jaunas izklaides iespējas un uzlabojot medicīniskos pakalpojumus. Šādās iestādēs labākais ir tas, ka cilvēki var saņemt nepieciešamo medicīnisko palīdzību 24 stundas diennaktī un tieši tāpēc arī šo pansionātu izmaksas parasti ir tikai mazliet mazākas nekā slimnīcās, kur arī ir pieeja 24 stundu neatliekamā palīdzība. Tieši tāpēc arī aizvien vairāk cilvēku tepat pie mums Latvijā sāk atbalstīt šādu iestāžu izveidošanu, jo ne vienmēr ģimenes locekļi var parūpēties par saviem nevarīgajiem tuviniekiem un šādās iestādēs viņiem tiek sniegta profesionāla palīdzība, bet jebkurā laikā ģimenes locekļi var doties apciemot savus tuviniekus un arī paši pansionāta iemītnieki var jebkurā laikā pamest pansiju, ja viņiem paliek labāk, vai vienkārši vairs tas nepatīk.